Po stopách uplynulé sezony: Jedenáct zápasů v řadě bez prohry!

Sezona 2005/2006 byla pro „A“ mužstvo nejúspěšnější v historii Jiskry Domažlice. Velký podíl na tom měla nevídaná „podzimní šňůra“ bez prohry. V součtu zápasů II. ligy a Poháru ČBF neprohrála Jiskra Domažlice jedenáct zápasů v řadě za sebou! Od 23. října 2005 nepoznala Jiskra pachuť porážky až do úterý 3. ledna 2006.
Všechno to začalo pohárovým zápasem v Bohnicích. Jiskra nastoupila jen v devíti lidech a po výborné první čtvrtině (27:12) musela ve zbytku zápasu čelit nepříjemně dotírajícímu soupeři. Bohnice, za které nastoupil i Standa Kopic, však nakonec přece jen odešly poraženy 73:68.
A pak už přišly druholigová utkání s Pardubicemi „B“ a Blanskem. Ani jeden ze soupeřů se ale zápasem v Domažlicích rozhodně chlubit nemohl. Jiskra porazila Pardubice 85:64. První výhru hned v prvním zápase po návratu na lavičku slavil trenér Miroslav Janiurek. „V obraně jsme šli rychleji a dřív po míči a dosáhli jsme tím řady zisků míčů. Nenechávali jsme se také tak zatlačit pod koš.“ Blansko v Domažlicích nespasili ani ligové posily Slezák a spol. a prohrálo 76:60. Vašek Kozina byl překvapen rozpačitou hrou Blanska: „Čekal jsem, že nás Blansko trochu více potrápí. Přivezli pendly z Brna a nijak je nešetřili, ale v útoku byli bezradní. Dneska na nás prostě neměli.“
O dva týdny později zavítala Jiskra do krásné nové haly v Jindřichově Hradci. Chyběli všichni tři hráči ze Sokola Pražského, navíc jediný typický rozehrávač mužstva Šnobl a také Jiří Blacký nasbírali již ve druhé čtvrtině čtyři osobní chyby. Domažličtí se ale semkli, předvedli kolektivní bojovný výkon a v Jindřichově Hradci vydřeli cenné vítězství 93:80. První ostrý soutěžní zápas v sezoně odehrál v Jindřichově Hradci Josef Prettl. „Každé vítězství venku je dvojnásob cenné, dnešní dva body budou mít určitě velkou váhu.“ O den později Domažlice nastoupily do souboje s Českými Budějovicemi. Vybrakované mužstvo Jihočechů nevyhrálo ve II. lize dosud jediný zápas a také v zápase s Jiskrou odešlo poraženo. Českobudějovičtí se drželi jen v první čtvrtině a Domažlice nakonec vyhrály 91:67.
Šestý korálek na šňůru vítězné série navlékli basketbalisté Jiskry v dalším pohárovém zápase v Písku. Domácí Sršni nezvládli začátek a po deseti minutách prohrávali 21:8, ale pak začali nepříjemně bodat a pět minut před koncem za stavu 56:52 to vypadalo, že své hnízdo uhájí. Koncovka však vyšla Jiskře, která vyhrála 65:63. Vítězství Domažlic rozhodlo o tom, že se ve IV. kole Poháru ČBF utkají s celkem mistrovského Nymburka. Výkon v Písku však nebyl zdaleka ideální. "Největší zbraní domácích jsme byli my, " prohlásil po zápase rezolutně David Zdeněk, "Ve druhém poločase jsme podvědomě polevili. Nedodržovali jsme pokyny trenérů dávat míč pod koš, kde jsme měli lepší a zkušenější hráče."
Na konci listopadu přišlo na pořad dne velmi očekávané první západočeské derby sezony mezi Lokomotivou Plzeň a Domažlicemi, které hostila plzeňská hala na Slovanech. V první polovině zápasu byla Plzeň o vlas lepší, po změně stran ale přišla s tlakem, který ji dostal až do vedení 40:31. Jiskra se ale za pomoci time- outu do zápasu vrátila. Za prvních osm minut posledního dějství procedili Plzenští přes tuhou obranu Jiskry jen čtyři body, zatímco Domažlice plných osmnáct. Lokomotiva se ještě pokusila o hru na taktické fauly, jejichž obětí se stal čtyřikrát za sebou David Zdeněk. Jenže Zdeněk z osmi šestek proměnil sedm a nedovolil domácím ani pomyslet na nějaký zvrat. Podporováni 150 příznivci dokázali domažličtí basketbalisté v Plzni zvítězit o osm bodů 73:65 a vyhrát venku již počtvrté v letošní sezoně. „K vítězství nás dovedla vynikající obrana ve druhém poločase, “ zamyslel se Jan Blacký. „Bolí to, ale krásně, “ hlesl po zápase utahaný nejlepší střelec Jiskry David Zdeněk. „Je super, když do toho člověk dá tolik, až to bolí a odměnou mu je takové vítězství.“
Před Vánoci si basketbalové Domažlice vychutnaly už tradiční domácí sérii, která tentokrát čítala čtyři zápasy. Prvním soupeřem Jiskry byl Chomutov, který však v Domažlicích nepředvedl dobrý výkon a odjel v výpraskem 91:59. Nejlepším střelcem Jiskry v zápase byl Michal Podestát: „V první čtvrtině jsme si nechali vnutit jejich styl hry, Chomutov hrál tak, aby se neunavil. V závěru Chomutov odešel fyzicky, prostě jsme je uběhali.“
To druhý den přijel do Domažlic o hodně silnější celek – tehdy druhý Vyšehrad. Utkání se brzy změnilo ve velkou střeleckou soutěž. Vyšehrad nastřílel v Domažlicích 8 trojek, ale Jiskra jich dala rovný tucet. Celou poslední minutu zápasu hru doprovázela kulisa ovací ve stoje a po závěrečném klaksonu si domácí hráči i diváci vychutnali cenné vítězství 88:71 nad vynikajícím celkem Vyšehradu. „Celý zápas jsme na hru byli výborně koncentrovaní, “ řekl po zápase Miroslav Janiurek. „Každopádně to bylo velmi důležité. Ocenil bych na týmu zejména to soustředění.“
Hned v dalším utkání Jiskra přivítala divácký magnet – sestupující celek z Mattoni NBL BK Opava. Nabuzená Jiskra zasypala hostující koš kanonádou přesných střel (4 trojky za 7 minut) a udivení hosté si za stavu 21:7 v šesté minutě raději vzali oddechový čas. dramatické koncovce tahali Slezané za kratší konec a navíc se nemohli spolehnout ani na toho nejzkušenějšího ve svých řadách. Všemi opěvovaný David Klapetek v posledních deseti minutách ukvapeně zkusil tři trojky z těžkých pozic, ani jednu netrefil. Jiskra v posledních třech minutách střílela dvanáct trestných hodů, i pouhých šest proměněných stačilo na to, aby nakonec ubránila vítězství nad Opavou v poměru 75:70. Ivan Murin měl po zápase z vítězství velkou radost: „Ideálně se nikomu nedařilo, byl to zase kolektivní výkon. Měli jsme strach z jejich úvodního náporu, ale tlak vyšel nám, tím jsme je zaskočili. Další tři čtvrtiny jsme se střelecky trápili, kupili nevynucené chyby, ale přestože je Opava zkušený tým, nedokázala to potrestat.“
Jak to už bývá po posvícení bývá půst a přesně to se málem přihodil Jiskře. Po Opavě přijel do Domažlic celek z opačného konce tabulky – předposlední Ostrava. Domácí se celý zápas hledali, nedařilo se jim a navíc Ostravští v osmi lidech předvedli velmi konsolidovaný výkon. Body však nakonec přece jen zůstali doma a Jiskra posunula tabulkou opět pár příček výš, na fantastické třetí místo! Jan Blacký patřil v závěru k sestavě, která definitivně zlomila odpor Ostravy: „Každý z nás dneska asi cítil, že to není ono. Nebylo to tím, že bychom je podcenili, prostě to nešlo. Ostrava navíc včera nehrála, takže nebyli unavení. Na konci to asi bylo vůlí. Řekli jsme si, že by byla škoda, když porážíme takové soupeře, prohrát s Ostravou.“ Zápas s Ostravou byl poslední, který dokázala Jiskra během své série porazit. Jedenáct zápasů bez prohry, z toho devět ve II. lize, položilo základ pozdějšímu úspěšnému vyvrcholení sezony v play- off. Zároveň se Jiskra dostala na vůbec nejlepší umístění v celém ročníku druhé ligy. Vánoční svátky roku 2005 strávila Jiskra na třetím místě druholigové tabulky.
Sérii bez prohry utnul Jiskře až 3. ledna Nymburk, který do Domažlic přijel k zápasu osmifinále Poháru ČBF. To už si ale necháme na další díl seriálu Po stopách uplynulé sezony, který Vám přinášíme každou středu na stránkách www.jiskradomazlice.cz.