Úvod 1.ligy pro BASKET ZÁPAD na výtečnou!

Vydařená premiéra Západočechů na Moravě
Domažlice, Plzeň/ Vydařenou mistrovskou premiéru má za sebou nově vzniklý basketbalový tým Basket Západ. V úvodním dvoukole druhé nejvyšší mužské soutěže označované nově jako I. liga totiž spojený a posílený kádr Plzně a Domažlic vyhrál v Olomouci a po bitvě také ve Zlíně. V obou případech se o to zasloužili mimo jiné i domažličtí bratři Jiří a Jan Blackých, jediní zástupci Jiskry, kteří při přemiéře Západočechů zasáhli do boje.
Olomouc – Basket Západ 68:89 (14:19, 33:51, 56:68)
Vstup do zápasu sice vyšel lépe domácím, na jejich dvě trojky a vedení 6:1 ale Západočeši odpověděli sedmi body v řadě a takto získané vedení už nepustili. „Náš nově postavený celek se sice v úvodu trochu hledal, ale už do konce první čtvrtiny si dokázal vybudovat pětibodové vedení a když ve druhé části ještě zvýšil tlak v obraně a s úspěchem zakončoval rychle brejky, v poločase už vedl o 18 bodů, “ popisuje první zápas Basketu Západ jeden z ´plzeňských´ hráčů Marek Kozel.
Po změně stran sice Olomouc zvýšila nasazení a díky zlepšené střelbě z dálky snížila svou ztrátu na 12 bodů, její nápor ale západočeský trenér Miroslav Janiurek zastavil oddechovým časem a svým svěřencům naordinoval zlepšení pohybu a více agresivity v obraně. A i díky tomu už hosté vedení uhájili a svoji mistrovskou premiéru ozdobili vítězstvím.
Basket Západ (body): Tomáš Kubizňák (20), Jaroslav Kovanda (19), Miroslav Modr (16), Emil Palatinus (13), Jiří Blacký (8), Ondřej Pešek (7), Jan Blacký (3), Jakub mandík (2), Marek Kozel (1), Erik Eisman, Martin Drobný.
Zlín – Basket Západ 68:72 (16:16, 44:33, 52:54)
Na palubovce týmu, který už řadu let patří mezi úzkou špičku soutěže, se hrála od začátku velice vyrovnaná a dramatická partie. Hosté sice celkem rychle získali vedení (4:8), ale Zlín zejména zásluhou rozehrávače Cchwaszzse záhy srovnal a ve druhém herním období získal navrch. A potože hostům se nadařilo soupeřova rozehrávače ubránit a trápili se i při střelbe, v poločase ztráceli jedenáct bodů.
Ve ve třetí čtvrtině se ale obraz hry rapidně změnil. Díky kolektivnímu výkonu hostů a jejich zlepšené obraně, která za deset minut povolila soupeři jen osm bodů, se zlínský náskok rozplynul a schylovalo se k velké bitvě v poslední čtvrtině. V ní se skóre dlouho přelévalo ze strany na stranu a také došlo i na povinné střídání. Na straně domácích postihlo již zmíněného Cchwaszsse i další oporu Šimáčka, z hostů se jako první už ve 34. minutě vyfauloval Palatinus. Toho pak v dramatickém závěru následovali ještě Kovanda, Modr a Kozel. „Přesto jsme dokázali bojovností, zkušenostmi Modra, výbornou střelbou Kubizňáka a sehraností bratrů Blackých dovést zápas do vítězného konce, “ popisuje spokojený Kozel s tím, že týmu pomohlo i povzbuzování lavičky, které často přehlušilo domácí publikum. Konečnou podobu výsledku dal přitom pár vteřin před koncem Jan Blacký, když s ledovým klidem proměnil trojku a definitivně tak domácí připravil o možnost srovnat.
Basket Západ (body): Kubizňák (22), Modr (19), Jan Blacký (12), Kovanda (8), Jiří Blacký (5), Palatinus (4), Pešek (2), Mandík, Kozel, Eisman, Drobný.
Trenér Mirioslav Janiurek má tedy po prvních zápaseh důvody ke spokojenosti. „Trochu jsem doufal, že bychom mohli přivézt tři body, a skutečnost je ještě lepší. Dvě výhry jsou o to cennější, že jsou z Moravy, “ říká trenér s tím, že v sobotu zápas začal o tři čtvrtě hodiny později a lépe pro domácí. „Nám ale pomohlo střídání a změna taktiky na rychlé brejky. Navíc kluci dobře bránili, takže pak už jsme měli zápas vlastně pod kontrolou. To ve Zlíně to bylo jiné. Už v sobotu, když jsme se dozvěděli o zlínské porážce z Vyšehradem, jsme čekali, že na nás domácí od začátku vletí a nakonec jsme v poločase ztráceli 11 bodů., Ale v šatně jsme si řekli, že ještě máme šanci, hra se zlepšila a závěr byl dramatický. Asi čtyři minuty před koncem jsme vedli o čtyři body, ale pak se nám se někteří hráči vyfaulovali. Třeba Modr útočným faulem. Přesto jsme konec zvládli, “ vzpomíná spokojený trenér Janiurek. V příštím dvoukole čeká Západ domácí premiéra při dvojičce s pražským Sokolem Vyšehrad. Hrát se bude koncem září v Plzni a očekává se tvrdá bitva s nádechem derby.
Benešov - Sokol pražský (75:68)
Opava - Trutnov 84:71
Ostrava - Pardubice B 83:86
Brno - Litoměřice 70:50
J. Hrad - Chomutov 88:77
Olomouc - Basket Západ 68:89
Zlín - Sokol Vyšehrad (76:85)

Opava - Pardubice B 84:73