Finále rozhodla druhá čtvrtina

Basketbalisté Jiskry Domažlice se mohou vrátit do ligy
Domažličtí basketbalité v neděli vybojovali právo postupu do 2. ligy mužů. Na domácí palubovce totiž v odvetě oblastního finálejednoznačně přehráli vítěze karlovarského přeboru s Chodova. A protože o den dříve na soupeřově palubovce v nervózním souboji prohráli pouze o jediný koš, zaslouženě se mohli radovat nejen z titulu západočeského přeborníka, ale především z postupu. O tom, zda se Jiskra do třetí nejvyšší republikové soutěže ale opravdu přihlásí, musí ještě rozhodnout výbor oddílu.

Chodov - Domažlice 73:71 (16:17, 35:36, 53:51) První zápas nabídl vyrovnaný, ale ze strany hostů zbytečně nervózní souboj. A i když po většinu zápasu vedli hosté, spokojenější byli hráči Chodova, kteří rozhodli šestibodovou sérií v poslední minutě. „Naši hráči byli po celé utkání strašně nervózní a jejich spolupráce na hřišti nefungovala úplně ideálně. Dařilo se nám pod oběma koši, ale měli jsme příliš mnoho ztrát. A to byl ten problém, “ hledal trenér Vítězslav Pohanka příčiny první porážky po více než roce.

V neděli na domácí palubovce Jiskře pomohl zkušený Jan Blacký, který ač oslabený nemocí značnou měrou pomohl k vysokému vítězství. A to v utkání čytř zcela odlišných čtvrtin odehrál dohromady necelých pět minut…

Domažlice - Chodov 75:59 (11:16, 42:20, 63:50) Vstup do zápasu se domácím vůbec nevydařil. Za prvních pět minut zazbnamenali pouhý jeden bod a prpohrávali 1:5 a později už 3:11. Pak ale přišel na hřiště Jan Blacký a dvěma úspěšnými trojkami zavelel k onratu. A když jej střelecky podpořili i Michal Podestát a Ondřej Huml, začaly se chodovské sny o úspěchu hroutit. Domácí nakonec druhou čtvrtinu vyhráli poměrem 31:4, když skvěle zahrál také mladičký rozehrávač Ondřej Kupilík. Poločasová přestávka ale rozjetou Jiskru přibrzdila a její náskok se během pěti minut ztenčil na deset bodů. „Najednou jsme byli v útoku opět zbytečně uspěchaní a nedařilo se. Naštěstí jsme se včas uklidnili a zbytek zápasu dohráli v prakticky v poklidu, i když hosté se ještě snažili o zvrat. Ale i přes několik našich chyb se jim to nepodařilo, protože jsme předvedli i celou řadu velmi vydařených basketbalových akcí, “ uzavírá trenér a zároveň předseda basketbalového oddílu Jiskry Vítězslav Pohanka, s tím, že vítězství ve finále byl jen první krok k návratu Jiskry do Ligové soutěže. „Teď si musíme ještě sednout a vše důkladně probrat. Někdy v polovině května by měla být i hráčská schůze a teprve pak se výbor rozhodne, zda budeme ligu opravdu hrát…“