Jiskra Domažlice vs. Sokol Vyšehrad   79:66 (23:25, 50:34, 62:51)

Pohárový zápas se proměnil v nádhernou oslavu basketbalu Našlapaná sportovní hala, bouřlivé prostředí, silný soupeř a heroický výkon basketbalistů Jiskry – to vše jsou hesla, která však ani z poloviny nedokáží popsat to, co se dělo v pátek 20.12.2002 v Domažlicích. Jiskra totiž porazila v nádherném zápase plném skvělých momentů Sokol Vyšehrad 79:66 a postoupila do IV.kola Poháru ČBF. Vyšehrad, který pendluje mezi 1. a 2.ligou, přijel do Domažlic bez svého nejlepšího letošního střelce Kaisera, ale ani Jiskra nebyla zdaleka kompletní. Kozina nemohl nastoupit kvůli výronu kotníku ze zápasu na Kladně, Humla skolila v pátek viróza a Kubizňák již III.pohárové kolo hrál v dresu Lokomotivy Plzeň. Do hrdinského boje s favoritem se tak pustila osmička hráčů, protože narychlo byl povolán i Chmelík, který v „B“ týmu čaruje. Úvod zápasu byl poznamenán velkou nervozitou domácích hráčů a Všehrad se dostal do vedení. Pak ale Honza Blacký proměnil tři trestné hody za sebou a Jiskra se dostala do tempa. Do konce první čtvrtiny snížili domažličtí na rozdíl dvou bodů, zejména díky přesné ruce Chmelíka a Prettla. Drtivý nástup domácích hráčů do druhé části hry zastavil až po pěti minutách oddechový čas hostí, ale to už měli domácí za sebou šňůru bodů 10:0. Po oddechovém čase se sice prosadil Merta, jenže domácí odpověděli dalšími šesti body. V podobném duchu se pak nesla hra až do konce první půle. Druhou čtvrtinu nakonec vyhráli domácí 27:9 a tým táhli hlavně bratři Blackých, dohromady nastříleli jen ve druhé části 20 bodů, a stav po poločase byl 50:34. Na začátku velké přestávky si oba týmy odešly odpočinout do šaten, a Vyšehradu taktická porada prospěla. Pod košem Jiskry se začal prosazovat Lipold a domácí znervózněli v útoku. V tu chvíli ale pomohlo skvělé domažlické publikum, které domácí hráče nepřestalo povzbuzovat ani za nepříznivých situací a pomohlo domácím překonat nejtěžší chvíle. Třetí hrací období přesto vyhráli hosté 17:12 a stav ze zastavil na 62:51. Nástup do poslední čtvrtiny nevypadal pro Domažlice nejlépe. Vyšehrad za tři minuty vstřelil 7 bodů, snížil na 62:58 a donutil domácí k time- outu. Po něm se však vrhl neohroženě pod koš Vaněk, vstřelil koš s faulem a vrátil Jiskře klid. Vyšehrad pak vysunul obranu a hlavně kapitán hostí Lízálek společně s Mertou se snažili s nepříznivým vývojem něco udělat, ale zkušená obrana domácích je už téměř k ničemu nepustila. Naopak v závěru ještě Jirka Blacký s Pepou Prettlem zvýraznili náskok Jiskry a stvrdili tak historický postup Domažlic do IV.kola Poháru ČBF. V tom čeká na Domažlice ještě mnohem atraktivnější soupeř, 5.ledna se Jiskra střetne v Domažlicích se Spartou Praha v čele s reprezentačním trenérem Ježdíkem a střelcem Milošem. Domácí hráči pak po skončení utkání ještě dlouho oslavovali se svými fanoušky a radovali se z vítězství. Jejich výkon v pátečním utkání dokumentoval, jak silná může být bojovnost, týmový duch a nekonečná touha po vítězství. Většina hráčů absolvovala čtvrtý zápas v sedmi dnech, a přesto na hřišti všichni bez výjimky dřeli do úmoru a nechali na palubovce doslova vše. Ještě dlouho po skončení utkání bylo ve sportovní hale cítit nadšení, elán a radost z vítězství. Na světelné tabuli svítilo: Domácí 79 – Hosté 66.

Statistika: Domažlice: Jan Blacký 23, Jiří Blacký 22, Prettl 16, Vaněk 5, Chmelík 4, Kopic 4, Podestát 4, Hrubý 1, fauly: 14 – 20, TH: 20/15 – 15/10, trojky: 0 - 4