BC Benešov vs. Jiskra Domažlice   108:68 (25:13, 50:32, 78:50)

Z Benešova s debaklem BC Benešov – TJ Jiskra Domažlice 108:68 (25:13, 50:32, 78:50) Bohužel ostudný výkon předvedli domažličtí basketbalisté v utkání druhého kola Poháru ČBF na půdě Benešova. Neschopnost vyrovnat se s tvrdou hrou soupeře, nesoustředěnost a v závěru i odevzdanost stojí za nejhorší porážkou týmu za poslední dva roky. Svým výkonem zcela zklamali všichni, od základní pětky po posledního střídajícího hráče. Od prvních minut bylo jasně patrné, jak nepřátelské prostředí na hráče v Benešově čeká. Jedna sprostá urážka za druhou dopadala na domažlickou střídačku. Následující nekoncentrovanosti Jiskry dokonale využili domácí. Zatlačili Jiskru do úzkých a začali hrát hru, která jim dokonale vyhovovala – tvrdá nekompromisní obrana a velmi rychlé protiútoky. V první čtvrtině, a nakonec po celý zápas, to na hřišti vypadalo, jako hra kočky s myší. Po prvních deseti minutách se domácí radovali ze zaslouženého dvanáctibodového vedení. Do druhé části hry nenastoupil obrovitý 219 cm vysoký Sparťan Daniel Douša, ale na suverenitě Benešova to nijak neubralo. Dál pokračoval v lekci z produktivity a z využívání sporných situací ve svůj prospěch. Druhou desetiminutovku ukončila strkanice mezi Jiřím Blackým a domácí trojicí Mikolášek, Fürbacher a Kožaut. Situaci nepříliš šťastně vyřešil Michal Vaněk – on a Mikolášek byli „odměněni za fyzickou aktivitu“ diskvalifikující chybou. Vaněk tak zcela znehodnotil svůj předchozí bojovný výkon. Poločas skončil osmnáctibodovým rozdílem. Třetí část hry začala nepříjemným, ale snad ne vážným zraněním kolene Jirky Blackého, který pak do utkání už nezasáhl. Scénář hry se nijak dramaticky nezměnil. Hráči Jiskry sice občas předvedli, že basket hrát úplně nezapomněli, ale koncert domácích pokračoval. Výrazně se v těchto chvílích prosazoval zejména kmenový hráč Sparty Praha David Marek. Před poslední desetiminutovkou již nebylo o postupujícím do dalšího kola Poháru pochyb a emoce utichly. Jiskra opět prostřídala řadu hráčů a vypila si opravdu velký kalich hořkosti až do dna. Potupná porážka znamená pro Domažlice nejen vyřazení z Poháru ČBF, ale hlavně varovně zdvižený prst. Podobně totiž může vypadat i řada dalších zápasů na soupeřových hřištích. Trenér Janiurek zhodnotil katastrofální výkon svých svěřenců následovně: “Domácí chytře vyzkoušeli jak přísný metr rozhodčí nasadí. Když viděli, že jsou sudí benevolentnější k tvrdé hře, hráli ji. My jsme se pak tomuto trendu nedokázali přizpůsobit a to nás stálo úspěch.“ Kapitán Jiskry Jiří Blacký zhodnotil zápas takto: „Zklamal jsem já i celý tým, s takovým výkonem nemůžeme uspět nikde!“ Příležitost napravit pošramocenou reputaci bude mít Jiskra již příští týden, kdy jede k třetiligovým zápasům do Ústí nad Labem a do Teplic. Jak šly minuty v pohárovém zápase BC Benešov – TJ Jiskra Domažlice 19.30 – zápas začíná před poloprázdnou tribunou, domácí Benešov má k dispozici všechna svá esa včetně Sparťana Davida Marka a jeho spoluhráče, jednoho z nejvyšších hráčů NBL, Daniela Douši. Jiskře chybí jen Tomáš Selinger, který odehrál druhé kolo Poháru v dresu plzeňské Lokomotivy na půdě Kralup. Domažlice posílají na hřiště základní pětku ve složení Marek Kozel, Michal Podestát, Pepa Hrubý, Honza a Jiří Blacký. 1.minuta – První dva body střílí ze šestek Josef Hrubý. 3.minuta – Jiskra sbírá fauly domácích, ti ale skórují a vedou 9:2 5.minuta – domácí střílí trojku a vedou již o deset bodů 12:2. Jiskra si bere time-out při kterém střídá Michal Vaněk a Ondra Huml. 6.minuta – Jan Blacký střílí koš s faulem ale šestku neproměňuje. 7.minuta – domácí mají stále převahu, střílí i trojky a vedou 17:6 8.minuta – ze šestek se prosazuje Vaněk, snižuje ale jen na 20:9, poté střílí trestné hody i Jiří Blacký, dává však jen jeden. 9.minuta – domácí přidávají další body, jejich náskok ale roste i díky neschopnosti Jiskry dát koš. 9.minuta – série šestek pokračuje pokusy Honzy Blackého, ten má však jen 50% úspěšnost. Bodově ukončil první desetiminutovku Michal Vaněk, který dvěma proměněnými šestkami alespoň trochu snížil náskok domácích na 25:13. Benešov hraje velmi tvrdě na hranici pravidel, ale rozdíl mezi mužstvy tvoří střelba z delší vzdálenosti a využívání šancí. 11.minuta – Benešov stáhl ze hry Daniela Doušu. 12. minuta – Jiří Blacký střílí koš i šestku stav je 30:16. 13. minuta – Michal Vaněk proniká pod koš a dává dva body, z následného protiútoku kontrují domácí další trojkou, Jana Blackého střídá Michal Podestát 14. minuta – Michal Vaněk dává další koš, jeho bojovnost končí dalším košem, domácí si ale stále drží náskok, vedou 38:22. 15. minuta – další trestné hody stoprocentně využil Jirka Blacký, následně Honza Blacký dává koš i šestku , domácí ale domácí opět střílí koš za tři body a stav je 41:29 17. minuta – Standa Kopic přinutil k faulu obrovitého Doušu, dává však opět jen jednu šestku 19. minuta – domácí jsou na koni a opět se Jiskře vzdalují, v čase 18:36 si Domažlice berou time-out, ale Benešov vede již 48:30 První půle končí za stavu 50:32, její konec však byl velezajímavý, oba týmy neměly daleko k ruční výměně názorů. Z nepříjemného incidentu nejhůře vyšel Michal Vaněk, který obdržel diskvalifikující chybu a zcela tak zničil dojem ze svého, jinak bojovného výkonu. Druhý poločas začíná přesně v půl deváté a Jiskra do něj jde s odhodláním se zápasem něco udělat. 21. minuta – nepříjemné zranění kolene vyřazuje alespoň na chvilku ze hry Jirku Blackého. Později se ukazuje, že Blacký již do hry nezasáhne. Z dalšího útoku dává Michal Podestát dva body. 22. minuta – Pepa Hrubý dává koš ze střední vzdálenosti, následnou šestku za faul však míjí. 23. minuta – Michal Podestát se protáhl pod koš a snižuje 56:36 24. minuta – první domažlickou trojku v zápase střílí Jan Blacký, domácí ale stále vedou 26. minuta – Pepa Hrubý pod košem soupeře nebojácně střílí dva body, o chvílí později dává dvě šestky Honza Flask a poprvé se zapisuje do střelecké listiny. Půl minuty na to popáté fauluje Standa Kopic a střídá ho Vašek Baxa. 28. minuta – Jiskra působí odevzdaným dojmem. Domácí realizují jeden nápaditý brejk za druhým a Domažlice nenacházejí zbraně, jakými by tomu čelily. 30. minuta – Zároveň s klaksonem ukončujícím třetí čtvrtinu píská rozhodčí Kittlerová faul Baxovi. Ze dvou šestek domácí zvyšují na 78:50. 31. minuta – Vašek Kozina střílí koš z dálky za dva body, ale Benešov dává koše jednoduše a ani pozměněná sestava Jiskry nedokáže náporu čelit. 33. minuta – za stavu 88:54 dává Vašek Kozina koš s faulem a alespoň kosmeticky upravuje stav. 34. minuta – domácí již také hrají se střídajícími hráči, ale body dávají zejména z podkoše. V jasných barvách se tak při zranění Jirky Blackého, vyfaulování Kopice a absenci Selingera ukazuje, kde Jiskru tlačí bota. Čekání na návrat Pepy Prettla na palubovku může být velice dlouhé. Delší, než se na první pohled může zdát! V posledních minutách se hraje uvolněný basketbal bez předchozích stresů. Postup domácích již nemůže nic překazit, jejich náskok se pohybuje kolem čtyřiceti bodů a nakonec utkání končí za stavu 108:68.

Statistika: fauly: 27 - 25, trojky: 7 - 3, šestky: 24/13 - 36/22, střelci Domažlic: Blacký Jan 14/1, Blacký Jiří 11, Vaněk 9, Kozina 8, Podestát 7, Hrubý 6, Flaks 4, Kozel 3/1, Huml 3/1, Baxa 2, Kopic 1, rozhodčí Kittlerová, Šmíd