Jiskra Domažlice vs. BK Chomutov   112:106p (21:15, 49:36, 64:60, 85:85)

Jiskra Domažlice – BK Chomutov 112:106 po 2. prodl. (21:15, 49:36, 64:60, 85:85, 96:96) Až na samotný vrchol basketbalového Olympu vystoupali v sobotu krátce po deváté večerní basketbalisté druholigové Jiskry Domažlice. Nechali na hřišti pot, krev i duši, ale nelitují. Po nadlidském výkonu porazili vloni ještě prvoligový Chomutov 112:106 po dvou prodlouženích! Jiří Formánek přirovnal zápas k momentu, kdy se v roce 2001 stal s USK Praha Mistrem republiky, kapitán Jiskry Jirka Blacký měl po zápase v očích slzy štěstí… Zápas začala na straně Jiskry obvyklá základní pětka ve složení Šnobl, Hrubý, Formánek, Podestát a Jiří Blacký a v úvodu zápasu se Jiskře dařilo. Oby týmy předváděly výbornou agresivní obranu, ale domácí defenzivní hráz byla přece jen pevnější a skýtala šance k rychlým protiútokům, které Jiskra hojně využívala. Prim v této činnosti hrál zejména Michal Podestát, který v první desetiminutovce nastřílel osm bodů. I ve druhém dějství byla Jiskra lepší, v jednu chvíli se její náskok navýšil až na 15 bodů, neomylnými přihrávkami do střeleckých pozic se na tom velkou měrou podílel Jan Blacký. Chomutov v závěru čtvrtiny sice několika lacinými koši náskok Domažlic trochu stáhl, ale poslední slovo ve druhé čtvrtině měl Josef Prettl, který nekompromisní smečí dovršil skóre prvních dvaceti minut. Domácí pivot značnou část zápasu tvořil nerozlučnou dvojici s pohyblivým chomutovským pivotem Davidkem Herronem, ale zkušenostmi a chytrostí jej ze hřiště - spolu s ostatními pivoty Jiskry - téměř vymazal. Herron, s necelými 25 body na zápas vůbec nejlepší střelec II.ligy, se v Domažlicích zmohl jen na 9 bodů a ve čtvrté desetiminutovce se vyfauloval. Po poločasové přestávce ale na Jiskru sedla krize. Přestala se dařit střelba a v Chomutovském dresu se rozehrála v první půli nevyužitá posila z Opavy Jaroslav Mužík (ve třetí čtvrtině 9 bodů). Chomutov ukrajoval z domácího náskoku bod po bodu a po třiceti minutách vedly Domažlice už jen 64:60, Severočeši vyhráli třetí dějství 15:24. Osm bodů Domažlic v této části hry nastřílel Jiří Formánek, kterému často viseli na rukou i tři soupeři, přesto se dokázal prosadit. Chomutov pokračoval ve zlepšeném výkonu i v posledním dějství základní hrací doby. V polovině čtvrtiny se dostal do vedení a ještě minutu před koncem vedl po trojce Doksanského 80:85, ale Jiskra zvládla po taktické stránce závěr na výbornou. Za stavu 82:85 se deset vteřin před koncem dostal k míči Michal Podestát, přiběhl na trojku a vystřelil. Všechny páry očí ve sportovní hale v tu chvíli sledovaly jeho nádhernou střelu, která po ladném letu elegantně vplula do koše – 85:85. Publikum explodovalo nadšením a sportovní hala se otřásala v základech. Prodloužení. Jiskře dodal vydařený závěr čtvrté desetiminutovky nové síly a prodloužení začala na rozdíl od Chomutova v pohodě. V této fázi zápasu se prosazoval hlavně kapitán Domažlic Jiří Blacký, který v součtu obou prodloužení nastřílel v nastaveném čase 11 bodů. Půl minuty před koncem vedli domácí 96:94, ale Chomutovským se podařilo dostat míč na pivota Milana Doksanského, který byl faulován, proměnil oba trestné hody (v celém zápase TH 10/10!) a nasměroval zápas do dalšího prodloužení. Úsek mezi 45. a 50. minutou utkání však už o vítězi rozhodl. Jiskra měla celý zápas mnohem větší vůli po vítězství, v chomutovském dresu opravdu bojoval snad jen Milan Doksanský, a ve druhém prodloužení konečně dokázala touhu přenést i na hřiště. Domácím se několikrát podařilo vypíchnout stále nervóznějším hostům míč a rychlými protiútoky definitivně zlomili odpor soupeře. Po závěrečném klaksonu už mohlo propuknout všeobecné veselí a společné oslavy diváků a hráčů Jiskry ještě dlouho nebraly konce.

Statistika: Rozhodčí: Pavel Šmíd, Petr Hazdra. Komisař: Ladislav Jirsa. Fauly: 25:29. Trojky: 2:9. Trestné hody: 32/24 : 32/19. Diváci: 600. Sestava a body Jiskry Domažlice: Jiří Blacký 28/1, Podestát 23/1, Prettl 20, Formánek 16, Jan Blacký 13, Hrubý 8, Huml 4, Kozina, Bauer. Nejlepší střelci Chomutova: Doksanský 25/1, Jiráň 18/3, Mužík 18/2.