BC Loko Interconex Plzeň vs. Jiskra Domažlice   65:73 (17:17, 33:31, 47:46)

Skvělý večer prožili v sobotu basketbalisté Jiskry Domažlice. V prvním západočeském basketbalovém derby letošní sezony zavítali na palubovku nebezpečné Lokomotivy Plzeň. Podporováni 150 příznivci dokázali v Plzni zvítězit o osm bodů a vyhrát venku již počtvrté v letošní sezoně. Jiskra poslala do zápasu podle očekávání základní pětku Zdeněk, Šnobl, Podestát, Jiří Blacký a Kiršbaum. Úvodní minuty ale patřili domácím. Nažhavená Plzeň, odhodlaná oplatit soupeři dvě porážky z minulé sezony, do zápasu vstoupila šesti body provokatéra Junka a zdálo se, že se lépe dokázala vypořádat s nervozitou, která vždy zákonitě doprovází takto vypjatá utkání. Trenér Domažlic Janiurek ale neváhal sáhnout po oddechovém čase už po sto vteřinách a znovu hráčům vysvětlil, jak na soupeře. Od té doby se hra vyrovnala. Jiří Blacký se Zdeňkem se prosadili trojkou a první desetiminutovku zakončila kombinace naslepo – Jan Blacký našel Podestáta, který srovnal na 17:17. Skóre rovnoměrně narůstalo i ve druhém dějství. Jiskra se poprvé v zápase dostala do vedení v 18. minutě po Kiršbaumových šestkách, ale bylo to jen na moment. V závěru poločasu se pěti body rychle po sobě blýskl plzeňský Smejkal, stanovil účet po dvaceti minutách na 33:31 a potvrdil tak trend první poloviny zápasu – Lokomotiva byla ve všem o vlas lepší. Plánovaný tlak Jiskry na začátku třetí čtvrtiny se nekonal. Byla to naopak Lokomotiva, kdo zvýšil obrátky. Domácí hráči si ve třech minutách vybudovali největší náskok v průběhu celého utkání – ve 23. minutě vedla Plzeň 40:31. Následoval znovu oddechový čas Jiskry a probuzení do lepších časů. O čtyři minuty později snížil Jiří Blacký na 42:41 a hned nato poslal Zdeněk trojkou hosty znovu do vedení. Definitivní obrat ve vývoji zápasu to ale stále nebyl. Plzeňský Smejkal faulovaný při střele za tři body proměnil všechny trestné hody a Lokomotiva vedla po třiceti minutách o bod. Systematickou prací na celé ploše hřiště, ale zejména pak v blízkosti vlastního koše nutila Jiskra soupeře k chybám a vynikající obranné představení Domažlic gradovalo v závěrečné desetiminutovce. Najednou to nebyli domácí, kdo sbíral odražené míče, ale nadšeně bojující Jiskra. Za prvních osm minut posledního dějství procedili Plzenští přes tuhou obranu Jiskry jen čtyři body, zatímco Domažlice plných 18 (Kiršbaum 8/1, Podestát a Zdeněk po 3/1, Jiří a Jan Blackých po 2). Necelé dvě minuty před koncem chtěl ještě zadělat na drama svým prvním košem domácí kapitán Kubizňák, ale vzápětí musel hřiště pro pět faulů opustit. Lokomotiva se ještě pokusila o hru na taktické fauly, jejichž obětí se stal čtyřikrát za sebou David Zdeněk. Jenže Zdeněk z osmi šestek proměnil sedm a nedovolil domácím ani pomyslet na nějaký zvrat. Tečku za utkáním si pak náležitě vychutnal labužník Prettl, který se závěrečným klaksonem nikým neatakován položil míč do koše a odstartoval domažlické oslavy vítězství.

Statistika: Rozhodčí: Roman Šikner, Václav Hanuš. Komisař: Josef Opava. Fauly: 26 – 14. Trojky: 5 – 8. Trestné hody: 13/12! - 31/21. Sestava Jiskry: Zdeněk 25/4, Jiří Blacký 20/2, Kiršbaum 14/1, Podestát 7/1, Prettl 4, Jan Blacký 3, Šnobl, Hrubý, Bauer, Kozina, Pěkný. Nejlepší střelci Plzně: Klapal 16/2, Lipold 16/1, Junek 14.