Sokol Vyšehrad vs. Jiskra Domažlice   73:75 (22:16, 45:28, 60:56)

Historicky první utkání play- off druhé ligy pro Domažlice sehráli basketbalisté Jiskry v sobotu na půdě Vyšehradu. Souboj čtvrtého s pátým celkem základní části měl být papírově nejvyrovnanější dvojicí čtvrtfinále, ale první poločas byl zcela o něčem jiném. Jiskra se probrala až po změně stran. Jediným článkem sestavy, který trenéři Janiurek s Murinem pro zápas postrádali, byl Jiří Brůha. Do zápasu tak Jiskra mohla vstoupit v očekávané základní sestavě Jindra, Zdeněk, Podestát, Jiří Blacký a Kiršbaum. Jenže hostům v úvodu nepracovaly dobře obranné systémy, čehož dokonale využil vyšehradský kapitán Malý. V první čtvrtině nasázel Domažlicím 12 bodů a největší měrou se podílel na sérii domácích 10 – 0, po níž Vyšehrad vedl v 6. minutě 17:5. Bodový příděl se v páté minutě pokusila zastavit lavička hostů oddechovým časem, a přestože utkání nakonec dospělo do dramatické koncovky, byl to jediný time- out, který si hosté během celého zápasu vybrali! Ve druhé desetiminutovce pokračovali domácí v uvolněném výkonu, což se projevovalo nejvíce na úspěšnosti jejich střelby z dálky. Zatímco Domažlice měly problém se zakončením z jednoduchých pozic, Vyšehradským stačilo minimum prostoru k úspěšnému střeleckému pokusu. Propastný rozdíl v produktivitě útočných akcí nakonec znamenal pro Jiskru nejhorší čtvrtinu v zápase (23:12) a pro Vyšehrad pohodlné poločasové vedení. Po odehraných dvaceti minutách to s Domažlicemi nevypadalo dvakrát růžově, ale s druhým poločasem nastoupilo v modrých barvách Jiskry do zápasu jiné mužstvo. Hostující hráči zpřesnily obranu a výsledkem bylo 9 získaných míčů Jiskry ve druhém poločase. Navíc Domažličtí seřídili mířidla a ve třetí čtvrtině nastříleli Vyšehradu přesně tolik bodů jako za celý první poločas. Jiskra se po změně stran mnohem lépe srovnala s metrem rozhodčích a dokázala na soupeře vyvinout přiměřený tlak, takže najednou to byl Vyšehrad, který se více rozčiloval po každém hvizdu. Trpělivá neúnavná práce Domažlic přinesla první dílčí úspěch v 34. minutě, kdy Kiršbaum poprvé od stavu 0:0 vyrovnal skóre (64:64). Jenže ještě v téže minutě potrestal chvilkovou nedůslednost Domažlic v obraně Mikeš pěti body a po dalším dvou minutách vedl Vyšehrad po ostřelování Hemmyho už 73:66. V té chvíli ale pomohl Jiskře spolehlivý podpůrný prvek – vynikající diváci. Domažličtí příznivci už od prvních minut opanovali vyšehradskou tělocvičnu a v závěrečné desetiminutovce dokázali své miláčky vyhecovat i ve chvílích, kdy už to vypadalo, že se soupeře znovu dotáhnout nepodaří. V posledních třech minutách nedovolila Jiskra soupeři skórovat a zápas dospěl za stavu 73:72 osmnáct vteřin před koncem do dramatického finiše. Chyba domácích darovala míč Jiskře, po jejíž akci se míč dostal na trojku k Janu Blackému. Ten chvilku hledal ještě lépe postaveného spoluhráče, ale nakonec se rozhodl vystřelit. Jan Blacký v zápase neproměnil dvě šestky a zpackal několik jasných pozic. Navíc přišel na hřiště jen krátce předtím, ale časomíra ukazovala dvě a půl vteřiny do konce, když jeho osudová střela prolétla obroučkou a odstartovala gejzír nadšení. Zbývajícího času se ještě duchapřítomně pokusil využít ke zvratu Malý, ale jeho pokus z vlastní poloviny nakonec těsně minut domažlický koš. Jiskra se tak po Liberci, Blansku a Plzni stala teprve čtvrtým týmem, který letos dokázala u Vltavy zvítězit.

Statistika: Rozhodčí: Zdeněk Hartig, Ilona Kitlerová. Komisař: Antonín Ticháček. Fauly: 15 – 21. Trojky: 7 – 10. TH: 22/14 (64%) – 15/9 (60%). Sestava Jiskry: Jiří Blacký 22/1, Zdeněk 14/4, Jindra 14/3, Kiršbaum 13, Podestát 8/1, Jan Blacký 3/1, Prettl 1, Pěkný, Hrubý. Nejlepší střelci Vyšehradu: Malý 21/3, Mikeš 17/1, Jakeš 13/2, Hemmy 13/1. Stav série: 0 – 1.